Slovinsko na bicykloch 2015

Koncom sezóny 2015 sme dostali ponuku od kamarátov z Dubnice, aby sme sa pripojili na cyklozájazd do Slovinska. Organizoval ho pre nás neznámy chalan, Karol Margeta. Neváhali sme a v partii Michal, Chmelo, Papko a Georgo sme sa prihlásili.

  1. deň

Okolnosti sa však často menia a Papkove komplikácie s nohou zabezpečili lístok na zájazd pre Zunu. Autobus nás vyzdvihol v Beluši počas silného dažďa, takže cesta na zastávku s bicyklami bola pre Chmela s Michalom zážitkom. Bicykle sme bezpečne naložili do špeciálneho vozíka a cesta do Slovinska mohla začať.

slovinsko_2016_11

  1. deň

Ako prvú sme mali na pláne zastávku v skokanskom areáli Planica. Tu sa ukázalo, že moja teória nevziať si pršiplášť, aby som donútil počasie sa umúdriť, nebola účinná. V daždi a hmle sme stúpali na mamutí mostík Letalnica, kde sa skáče na lyžiach až na hranicu 250 metrov.

slovinsko_2016_18

Ďalšou zastávkou bol vodopád Savica a jazero Bohinj. Na úzkej ceste k vodopádu sme sa obchádzali s autobusom plným rakúskych dôchodcov. Našťastie, nad roklinou sme sa nachádzali my a predišlo sa tak niekoľkým srdcovým infarktom. O šoférovi Mirkovi a jeho schopnostiach vám ešte poviem neskôr.

slovinsko_2016_12

Krátka prechádzka od drevenej chatky k vodopádu stála za to. Pohľad na obrovské množstvo vody padajúce 80 metrov zo skaly je úchvatný.

slovinsko_2016_13slovinsko_2016_28

Voda z vodopádu tečie ako rieka Sava Bohinjka do Bohinjského jazera. Tu sa nám konečne ukázalo slnko a počasie sa vylepšilo.

slovinsko_2016_17slovinsko_2016_16

Ľadovcovo-tektonické jazero s hĺbkou až 45 metrov je nádherné. Okolo jazera sú kostolíky a za dobrého počasia je vidieť až na najvyšší vrch, Triglav. My sme ho občas zazreli skrz oblaky, keď sme si popíjali vínko pri jedle.

slovinsko_2016_15slovinsko_2016_14

Kvôli počasiu sa doteraz cyklistika nekonala a tak sme sa do kempu, Pivka Jama, presunuli autobusom. Ubytovali sme sa v chatkách a na večeri pozdravom Dobro došli! začali orgie.

Pred mesiacom v auguste som písal, že výlet na Rychleby dostal podtitul – Obžerstvom ku krásnym telám. Týmto výletom to pokračovalo a kuchári v kempe Pivka Jama dali výrazu gastrálna onania nový význam. Každý večer servírovali výborné slovinské pochúťky od predjedla až po skvelý dezert. Dosť sme bojovali, ale na pivo sa vždy nejaké to miesto našlo.

slovinsko_2016_19

  1. deň

Po raňajkách cyklojazda do Postojnej s možnosťou návštevy jaskyne Postojna. Taký bol plán na tento deň. Mokré oblečenie cestou na raňajky však dávalo tušiť, že plány sa budú opäť meniť. Bicykle sme teda vymenili za autobus.

slovinsko_2016_20

Jaskyňa Postojna je jednoducho úžasná. Najväčšia jaskyňa v Slovinsku má 24 kilometrov jaskynného systému vytvoreného riečkou Pivka. Pre verejnosť je sprístupnených 5 kilometrov jaskyne, ktorých časť sme absolvovali jazdou v jaskynnom vlaku.

Nasledoval presun ku hradu Predjama. Ako napovedá jeho názov, jedná sa o hrad postavený v 130 metrov vysokej skale na vstupe do jaskyne. Zaujímavú prehliadku s peknými výhľadmi sme ukončili v reštaurácii pred hradom.

slovinsko_2016_01

Autobusom sme sa presunuli do antického mesta Stanjel na prehliadku mestečka a Ferrariho záhrad.

slovinsko_2016_21

Cestou do kempu nasledovala neplánovaná zastávka v malej domácej vinárni u pána Vojka. Návštevu 30 smädných Slovákov privítal s prekvapením na tvári.

slovinsko_2016_22

Otvoril zásoby vína a zahral nám na akordeóne zopár slovinských pesničiek. Karol pre zmenu zahral niekoľko našich a my sme tiež čo to zabékali.

slovinsko_2016_02

Nie všetkým sa chcelo opustiť sud s vínom pred jeho dopitím, ale hlad nás ťahal späť do kempu. Večerné hodovanie mohlo začať.

  1. deň

Rozhodli sme sa presunúť na pobrežie, kde by malo byť lepšie počasie. Konečne sme mohli vytiahnuť bicykle a prešli sme 50 kilometrov cez dva štáty – z Talianskej Muggie do Slovinského Portorožu.

slovinsko_2016_03

slovinsko_2016_04

slovinsko_2016_06

Navštívili sme krásne historické mesto Piran a skončili sme v prístavnom meste Portorož.

slovinsko_2016_25

slovinsko_2016_05

Od Chorvátskej hranice sme boli len pár kilometrov, ale krásne počasie a ryby s vínkom v reštaurácii na pláži nás lákali viac. Deň sme ukončili kúpaním v mori.

slovinsko_2016_24

slovinsko_2016_23

  1. deň

Krásne počasie na pobreží nám zmenilo plány aj na piaty deň. Ljubljanu sme vymenili za Talianske pobrežie. Cestu sme naplánovali cez mestá Sgonico – Monfalcone – Grado. Aj tento deň sme sa kúpali, štrkovú pláž však vystriedal piesok a more tak bolo dosť kalné.

slovinsko_2016_07slovinsko_2016_08

slovinsko_2016_26

Večer sme dostali od kuchárov špeciálne poďakovanie v podobe výbornej torty.

slovinsko_2016_09

Do neskorých hodín sme pokračovali pri pohárikoch s gitarou a spevom, ako sa na Slovákov patrí. Nemeckí dovolenkári v druhej časti kempu z nás mali veľkú radosť a očividne ich škrelo, že sme ich nepozvali.

  1. deň

Veľmi neochotne sme pobalili a opustili kemp. O jedle, ktoré nám tu servírovali sa nám bude ešte dlho snívať.

Cestou domov sme sa ešte rozhodli zastaviť sa v domácej vinárničke. Dostali sme sa však k podjazdu, kam sme sa s autobusom nevošli. Museli sme sa teda otočiť. Cúvanie s prívesom na malej ceste bola ukážka schopností nášho šoféra Mirka. Všetci sme vyšli von a škodoradostne sledovali, kedy odtrhne spätné zrkadlo, alebo nacúva do múrika pri otáčaní. Nič z toho sa však nekonalo a my sme ho ocenili potleskom.

slovinsko_2016_10

Neskôr sme sa zastavili v Maribore. Jedna zo zaujímavostí bola Stará trta – najstarší vinič na svete. Ten rastie v prístave rieky Dráva už 450 rokov.

slovinsko_2016_27

Prvý výlet s Karolom síce kvôli počasiu nevyšiel úplne podľa predstáv, napriek tomu sme sa mali výborne. Počas dvoch dní na bicykloch sme najazdili 100 kilometrov, o to viac sme si užili jedlo a pamiatky. Karol nám ako sprievodca poukazoval najkrajšie miesta a jeho dobrá nálada a nápady nám zabezpečili výborný výlet. Už teraz sa tešíme na ďalšie výlety so Zaino travel.

Všetky fotky z výletu si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Text: Georgo Foto: Michal, Georgo